Rozmarýn je pozoruhodná středomořská rostlina, která nachází veliké uplatnění v kosmetice, a to především pro své čistící a antibakteriální účinky, ale nejen pro ně. Jak ho používat, aby z něj vaše pleť a vaše vlasy získaly maximální užitek? Nabízíme několik receptů.

Ve formě bylinného nálevu funguje výborně jako tonizující voda. Pokud jej přidáte do jílu, získáte účinnou masku na obličej. Bylinný odvar podporuje regulaci produkce kožního mazu, a to zejména u mastné pleti a takové, která má sklony k akné. Pokud z rozmarýnového odvaru připravíte oplach na vlasy po jejich umytí anebo masku – v podobě macerátu; snadněji se zbavíte lupů a tonizujete vlasovou pokožku. V neposlední řadě je rozmarýn ideální prostředek proti padání vlasů. K těmto účelům můžete použít rovněž rozmarýnový hydrolát.*)

Odvar z rozmarýnu

Často se v recepturách setkáte s doporučením připravovat odvar z neúměrně velké dávky byliny. Máme tendenci si myslet, že čím více přidáme rostliny, tím lepší a účinnější bude odvar. Takto to ale vůbec nefunguje. Na 1 litr vody úplně stačí 1 lžíce čerstvé rostliny.

Rozmarýn pro dobrý dech

Jestliže chcete obnovit své zdravé dýchání, připravte si kloktadlo z rozmarýnového hydrolátu nebo odvaru.

Rozmarýn pro vlasy

Tato rostlina přináší mnoho prospěšných benefitů, chcete-li se zbavit lupů a vyzrát na mastné vlasy. Zároveň slouží i jako dobrá prevence proti vším. Doporučuje se použít rozmarýnový odvar jako poslední oplach po umytí. Pokud chcete, můžete do nálevu přidat hrst listů kopřivy a špetku květů levandule.

Rozmarýn pro pleť

Nálev z rozmarýnu může sloužit také jako účinná čistící pleťová voda. Ocení ji zejména mastná a aknózní pokožka. Do nálevu můžete přidat i snítku tymiánu.

Recept na pleťovou masku pro mastnou a smíšenou pleť

V misce smíchejte:

  • 2 polévkové lžíce zeleného jílu (jíl eliminuje nečistoty a nadměrnou produkci kožního mazu)
  • 2 polévkové lžíce tvarohu
  • 2 polévkové lžíce vymačkané pomerančové a citronové šťávy (citrusy rozjasňují pleť)
  • 2 kapky esenciálního oleje z rozmarýnu /ct cineol/ (tento esenciální olej regeneruje buněčnou tkáň)

Vše pečlivě promíchejte tak, abyste dostali celistvou hmotu. Pro lepší konzistenci můžete případně přidat ještě trochu jílu nebo citrusové šťávy, tak, abyste byli spokojeni s výslednou texturou masky. Ta by měla být dostatečně hustá, aby dobře přilnula na pokožku. Esenciální olej přidáváme až jako poslední.

Pokud se potýkáte s mastnou pletí, aplikujte masku v dostatečně silné vrstvě na celý obličej. Pokud máte spíše smíšenou pleť, neaplikujte ji na T-zónu (čelo, prostor mezi očima a brada). Nechte působit 10 minut, poté smyjte čistou vodou. Doporučujeme masku aplikovat spíše navečer. A pozor! Pro ozdravění pokožky stačí připravit si tuto masku jedenkrát týdně.

 


*) Hydrolát je vedlejší produkt výroby esenciálního oleje. Esenciální oleje se získávají parní destilací části rostlin (květů, kořenů, semen, listů apod.), kdy pára působí na rostlinný materiál a uvolňuje z něj éterické oleje (neboli silice, látky rozpustné v tucích). Poté pára zkapalní a spolu se silicí je odváděna do záchytné nádoby. Na povrchu tak zůstane esenciální olej a vespod právě hydrolát. Hydrolát je slabší než éterický olej, na druhou stranu, pokud věříme v přenos informací vodou, v hydrolátu jsou obsaženy bioaktivní složky z celé rostliny nebo její destilované části. Hydrolát žádné silice neobsahuje a voní často jinak než éterický olej.

Hydrolát neobsahuje žádné konzervanty, někdy se do něj přidává alkohol.

Leave a Reply