(Překlad článku Juliena Kaibecka, francouzského propagátora vědomé a šetrné, „slow“ kosmetiky)


 

“Zase jedna další”, řekl jsem si automaticky. Těsně předtím, než mě zachvátila bolest, téměř spontánně mi začal v hlavě běžet seznam všech těch lidí, o kterých jsem se v posledních měsících dozvěděl, že mají rakovinu.

Pokaždé mě to vyděsí. Zvláště pokud jde o tak mladé ženy jako byla tahle sestra mého přítele. Nedávno oslavila 41 let. Pracovala jako prodavačka v parfumerii, měla život před sebou a najednou přišla rakovina, která ji sťala jako gilotina.

Myslel jsem na ni ve své koupelně a představoval si tu její. Co má ve svých skříňkách? Jaké deodoranty používá? Co obsahuje její kosmetická kabelka? Jaký používá krém proti slunci a jaký šampón?

Tyhle otázky vůbec nejsou malicherné, jak se sami brzy přesvědčíte.

A poté, co si přečtete tenhle článek, zcela jistě budete mít chuť vyměnit svůj šampón a úplně přehodnotit způsob, jakým pečujete o své tělo.

Cílem není vyděsit vás, ale naopak vnést do vašeho života více světla. Budu se snažit v každém ze svých článků nabídnout vám přírodní alternativy tak, abyste se o svou pleť mohli dobře starat a zůstali přitom zcela v klidu.

Ještě dříve ale chci, aby do vašich uší pořádně zazněl alarm.   


Podivná parta, která vnáší zmatek do našeho těla

Musím vám povědět o jedné partě, která žije hned vedle vás a kterou pravděpodobně neznáte. Říkají si  “endokrinní disruptory”, nebo také hormonálně aktivní látky. Nenamáhejte se hledáním jejich „poštovní schránky“. Schovávají se, a to zejména ve složkách kosmetických přípravků, které máte doma.

Pojem endokrinní disruptory ve skutečnosti označuje celou jednu velkou skupinu substancí, ať už přírodního či syntetického původu. Jejich název vychází z důsledků jejich aktivity. Uvádějí totiž náš organismus ve zmatek tím, že imitují aktivitu hormonů v našem těle.

Zde jeden příklad pro lepší pochopení:

V esenciálním oleji ze šalvěje muškátové najdeme molekulu sklareolu. Jakmile náš organismus tuto molekulu asimiluje, naše hormonální receptory ji vnímají, jako by šlo o ženský hormon estrogen. To je důvod, pročesenciální olej ze šalvěje muškátové, a vlastně také veškeré rostlinné výtažky ze šalvěje muškátové, jsou často doporučovány při premenopauzálních potížích. V tomto případě nacházíme pomoc, když chceme překlenout sníženou aktivitu estrogenů. Naopak, ze stejného důvodu chápeme, proč se šalvěj muškátová zpravidla nedoporučuje v případě rakoviny prsu a při problémech s vaječníky. Jde totiž o nemoci, které jsou vysoce závislé na produkci hormonů a bylo by nebezpečné stimulovat organismus přípravky, které imitují  funkci estrogenu.

Existuje celá řada činitelů, přírodních i syntetických, které se chovají jako sklareol. Právě ty syntetické jsou obsaženy v kosmetických přípravcích.

Je bez jakýchkoli pochyb, že fytoterapie i konvenční medicína mají na toto téma velmi dobré poznatky a vědí, že okamžitá rizika těchto látek jsou omezená. Na druhou stranu dnes víme, že dlouhodobé účinky endokrinních disruptorů jsou zhoubné. Samozřejmě záleží na jejich množství, ale také na jejich postupné akumulaci v těle a na tom, že se jejich vlivu vystavujeme opakovaně.  

Stručně řečeno, používat produkt, který obsahuje endokrinní disruptory ve velmi malých dávkách není příliš nebezpečné, pokud se těšíme dobrému zdraví. Ale být s nimi v každodenním kontaktu, byť i v sebemenším množství, to už zrovna bezpečné není.

A to je přesně to, k čemu dochází, pokud používáme konvenční kosmetiku. A nikdo si to neuvědomuje.


Kosmetické laboratoře nám podávají dávky už od kolébky

Procházeli jste v poslední době v supermarketu oddělení s výrobky “pro miminka”?

Přiznávám, že jsem nesmírně šokovaný, když vidím ve spoustě vlhčených ubrousků určených pro nejmenší phenoxyethanol. A mluvím tady o velkých obchodních značkách, nikoli o ubrouscích v “low-cost” kvalitě.

Phenoxyethanol je konzervant, který velmi účinně působí proti bakteriím a již celá desetiletí se užívá v kosmetických výrobcích. Až potud – nic dramatického.

Jenže ouha, pokud je tato složka zastoupena v příliš velkém množství, stává se velmi agresivní a může způsobovat alergie a ekzémy. Proto také současné právní úpravy limitují její povolené množství v kosmetických přípravcích na max 1%. Je tedy naprosto legální, když tuto ingredienci nacházíme v nejrůznějších produktech, včetně těch, určených pro nejmenší. Jestliže však víte, že vlhčené ubrousky pro miminka jsou určeny k tomu, aby přicházely do přímého kontaktu se zranitelnou pokožkou novorozenců, přijde vám to přece jen skandální.

Víme zatím velmi málo o koktejlovém efektu této složky, která se dostává do styku s kůží opakovaně. Hovoří se o její jedovatosti pro játra a o důsledcích pro lidskou plodnost. Dokonce i Národní agentura pro bezpečnost léčiv, nejvyšší zdravotnická autorita ve Francii, na základě svých vlastních studií nedoporučuje používání této ingredience v kosmetice pro nejmenší. A přesto v ní phenoxyethanol stále najdeme. Jistě, v množství menším než 1%, ale je tam.

Opravdu máte chuť, aby naše miminka byla čištěna tímto druhem látek? Já ne.

A takto můžeme pokračovat dále a dále.

Čím více se zajímáte o kosmetické přípravky ve snaze rozluštit jejich složení, tím s větší přesností vystopujete “členy rodiny” endokrinních disruptorů. Nacházejí se všude. V denních i nočních krémech, v mnoha prostředcích proti slunci, v některých zubních pastách, v lacích na nehty a téměř ve všech produktech, které obsahují parfemaci. Podle jedné studie, kterou realizovala Spolková unie spotřebitelů s názvem “Co vybrat”, se to týká 60% kosmetických produktů.


 

Nabídnu vám teď několik klíčů, jak je identifikovat (a jak se jim vyhnout):

Poznejte svého nepřítele

Endokrinních disruptorů je velké množství a vyskytují se v rozmanitých podobách. Níže najdete jejich nejčastější názvy. Dobře si je zapamatujte, abyste se jim mohli lépe vyhýbat.

  • Benzophenone a oxybenzone (UV filtry přítomné v mnoha produktech proti slunci a proti stárnutí)
  • Cyclopentasiloxane (změkčovadlo obsažené zejména v šampónech)
  • Diethyl phtalate (zvláčňovač)
  • Methyl-, propyl-, buthyl-, ethyl-, isopropyl-, a benzylparaben (konzervanty)
  • Phenoxyethanol (konzervant)
  • Triclosan (konzervant, zejména v některých zubních pastách)
  • EDTA (jednoduše rozpoznatelný konzervant)
  • parfém: název parfém, po němž nenásleduje hvězdička v ne-bio kosmetických přípravcích obsahuje zcela jistě syntetický parfém, a tedy ftaláty

Je to příliš složité na zapamatování? Pak tedy volte produkty s certifikátem bio od známých výrobců nebo které mají značku “Slow cosmétique” (speciální známka udělovaná ve Francii oprávněnou asociací). Charta “Slow cosmétique” jednoduše nedovoluje použití těchto ingrediencí.


Důležité pravidlo v kosmetice

Stejně jako vy i já jsem udiven, když tyto vysoce sporné ingredience nacházím ve většině komerčních produktů. Jak je to ještě dnes možné? A zejména proč?

Kosmetický průmysl vám řekne, že neexistují účinné alternativy a že případné nebezpečí se nachází v teoretické rovině. Míra toxicity endokrinních disruptorů je totiž dobře známa, když analyzujeme každou složku zvlášť (např. phenoxyethanol). Proto také se limituje její povolené množství.

Ovšem jedovatost koktejlu endokrinních disruptorů, tak, jak jsme s ním dennodenně konfrontováni, je stále ještě popsána velmi nedokonale. Je třeba si uvědomit, že jde o natolik rozsáhlou oblast, že by bylo velmi složité stanovit přesný způsob vzájemného působení těchto látek v synergii, jejich srovnávání, a zejména jejich případnou souvislost s rakovinou nebo s jinými dysfunkcemi.

Vždy jsem se sám sebe ptal, proč se v kosmetice těchto látek nezřekneme, když o nich máme pochybnosti? To by přece mělo být to první pravidlo, kterého bychom se měli držet.


Co tedy dělat? Zakázat si veškerou kosmetiku?

Takto otázka nestojí. Poté, co jsem vás vyděsil, bych vám rád předal několik rad. Až příště půjdete nakupovat, vyhněte se látkám, které dokáží rozladit. Předem si vytiskněte jejich seznam (viz výše). Zejména si dejte pozor na deodoranty, intimní mycí gely a šampóny, které se dostávají do intenzivního kontaktu s pokožkou.

Objevte také mýdlo surgras, které je ručně vyráběno na bázi rostlinných olejů. Bude nejlepší, pokud si vyberete takové, které neobsahuje esenciální oleje.

A pokud vás tím směrem srdce táhne, vydejte se za dobrodružstvím domácí kosmetiky.

Leave a Reply