Existuje velké množství starobylých receptů a návodů, jak přirozeně pečovat o své vlasy. Ženy je vnímají jako symbol svůdnosti a pro muže zase představují jejich mužnou sílu. Vlas je živý element. Znáte však skutečně jeho strukturu a zákonitosti jeho vývoje? Každý z nás má svou vlastní osobnost a žije v určitém konkrétním životním prostředí. A naše vlasy to odrážejí.  

Znáte tedy svůj osobní typ vlasů a víte, jak se o ně správně starat? Mnoho komerčních vlasových prostředků působí na vlasy příliš agresivně a také některé naše zvyky vlasům škodí.

Život vlasů

Věděli jste, že každý z nás má 80 – 140 000 vlasů, dle toho, zda je jejich barva ryšavá, hnědá nebo blond. Denně ztratíme něco kolem 40 až 100 vlasů. Vlas žije, roste a umírá a obnovuje se čtyřikrát za lidský život. Máme tedy velkou šanci jeho kvalitu ovlivnit, na což bychom neměli zapomínat.


Je důležité znát svůj vlasový typ

Pochopit, jaký druh vlasů na hlavě nosíme je zásadní pro to, abychom jim mohli poskytnout adekvátní péči. Podívejme se na tři základní vlasové typy i na způsoby, jak se o ně starat.

Jemné a křehké vlasy

Hlavní charakteristikou jemných vlasů je jejich malý objem a obtížné tvarování. Je velmi těžké dát jim formu. Jejich úprava je náročná a zabere spoustu času.

Řešení:

>> Recept na řeřichovou vodu

Nechte povařit 2 až 3 lžíce květů řeřichy po dobu 15 minut a nálev používejte jako oplachovou vodu. Ideální vlastnosti má také rozmarýn, a to v podobě vody/odvaru nebo hydrolátu. Pomáhá dodat vlasům objem a sílu.

Suché a dehydratované vlasy

Jsou obvykle matné, rozštěpené, lámavé a dehydratované a podobají se slámě. Pokud vlasy vystavujete slunci, mořské vodě, klimatizaci, pokud je barvíte nebo aplikujete trvalou, jestliže je často vysušujete horkým vzduchem anebo pokud je ničíte nesprávnou péčí, pak vlasy ztrácejí svou vitalitu a ohebnost. Krepatí a ztrácejí svou sílu.

Řešení:

Masky na bázi rostlinných olejů a másel, medu a tučných plodů, jako je např. avokádo. Vhodná jsou rovněž vejce.

>> Recept na masku z avokáda, vejce, jojobového oleje nebo oleje z Yangu (Calendodrum capense)

Rozmačkejte v misce půlku avokáda, přidejte vajíčko a 2 polévkové lžíce rostlinného oleje.

Dobře promíchejte. Chcete-li masu provonět, kápněte do směsi 5 kapek EO neroli nebo citron.

Masku naneste na vlasovou pokožku a jemně s ní vlasy promněte. Nechte účinkovat půl hodiny zakryté čepicí nebo kloboukem. Před nanesením šampónu masku pečlivě vymyjte.

>> Ovocná maska pro suché vlasy

Jako doplněk stravy můžete přidat pupalkové kapsle. Pupalka rovněž napomáhá obnovit poškozené vlasy.

Mastné vlasy

Jestliže vlasová pokožka nadměrně produkuje kožní maz, důsledkem bývají mastné vlasy, které jsou pak také těžké a lepivé. Je většinou obtížné najít konkrétní příčinu, protože ta může vycházet ze součinnosti mnoha faktorů jako je stres, přetížení, únava, deprese, příliš tučná strava, nebo také používání nevhodných vlasových přípravků.

Řešení:

Masky na bázi jílu, kopřiv, octa, a také esenciální oleje z rozmarýnu, tymiánu, citronu a šalvěje.

>> Recept na vlasovou masku z jílu, octa a citronu

Do kameninové nebo dřevěné misky dejte 6 lžic zeleného jílu. Přidejte 3 lžíce jablečného octa, dobře promíchejte, aby vznikla homogenní hmota. Pokud máte pocit, že je kaše příliš hustá, přidejte trochu pramenité vody nebo rozmarýnový či šalvějový hydrolát. Vkápněte asi 10 kapek EO citron. Naneste v silné vrstvě na vlasovou pokožku, nechte působit 10 minut, pak opláchněte a vlasy umyjte šampónem.


Čemu se vyhnout

  • Vysušování vlhkých vlasů horkým vzduchem
  • Gumičkám! Pokud vlasy příliš mačkáte a stahujete do gumičky, láme je to
  • Přehnané kartáčování rovněž škodí zdraví vlasů
  • Používání šampónů s příliš vysokým pH. Mohou totiž podráždit vlasovou pokožku a zapřininit disharmonii v produkci kožního mazu. Hodnota pH by měla být mezi 0 až 7. Ani jemné šampóny, které bývají určeny pro jeden konkrétní typ vlasů, nebývají zákonitě dobré, pokud se používají nadměrně.

Běžná denní péče

  • 1 maska týdně
  • 2 až tři mytí šampónem týdně
  • Oplachování octem, citronem nebo květovou vodou anebo bylinnými odvary po každém šamponování.
  • Používání demineralizované nebo převařené vody
  • Výživa: pivní kvasnice, obilné klíčky, ovesné vločky, specifické výživové doplňky

Zdroj: Huilese essentielles et cheveux : mode d’emploi

Leave a Reply