Pokud už jste se setkali s esenciálními oleji, myslím s těmi pravými, ne pouze s „vonnými olejíčky“, které se kapou do aromalampy, sami nejlépe víte, jaká síla se v nich ukrývá a jak silný je jejich léčivý potenciál. František Kouba, známý český terapeut alternativní medicíny, napsal v minulých dnech článek, který velmi přesně vystihuje jednak vlastnosti a účinky éterických olejů, ale také nadšení, které se vás zmocní, když pochopíte, o jaké dary Země se jedná.

Příjemné počtení. 


Emoce a zhmotnění myšlenek

Jak silná je naše emoce při tvoření myšlenek, tak rychlé a účinné je jejich uskutečňování ­ zhmotnění! Tak, jako již nesčetněkrát během života, mi do cesty vstoupilo něco, co pokládám za dar z vyšších míst. Pochopitelně tím nemyslím naše vládní činitele, ale andělské letky, působící pod vedením našeho SPONZORA nejvyššího.

Pokud, milí čtenáři, čtete moje články, pak jistě víte, že jsem velkým propagátorem sounáležitosti s Matičkou přírodou a žití v lásce a radosti. Mou životní filosofií je hledání cesty, jak pomoci sobě, svým blízkým a těm, kteří mne o pomoc požádají. Dávno je pryč doba, kdy jsem „zachraňoval“ všechny kolem sebe i proti jejich vůli. Také mi za celé období mé činnosti prošla rukama velká řada preparátů od mnoha firem, které se oháněly jejich skvělými účinky. Vždy jsem dbal na to, aby preparáty byly co nejvíce přírodní a jejich účinnost jsem nejdříve ověřoval na sobě. Bylo to vše dobré, ale já toužil hlavně také po tom, abych mohl říci: „skvělé a vynikající“!

A tak se stalo, že letos, při dovršení mých šedesáti tří let, tedy vstupem do penzijního věku (já říkám ukončení puberty a první pětiny života), mne konečně potkalo to, co jsem celý život hledal a doufal, že musí existovat!

Zázraky se ještě dějí, a tak mi jednou zavolala kamarádka Lenka, které jsem kdysi po zdravotní stránce pomáhal dávat do pořádku celou rodinu. Lenku ta práce s lidmi a jejich zdravím tak zaujala, že začala některé alternativní směry léčení studovat a sama se stala úspěšnou léčitelkou. Lenka mi tehdy do telefonu řekla: „Mám tu něco, co bys měl vidět!“ Příliš se mi do toho nechtělo. Mám už osypky ze všech možných i nemožných nabídek, ale kvůli našemu přátelství jsem souhlasil se schůzkou. To, co se dělo potom, mi naprosto změnilo svět a můžu s rukou na srdci říci jen: „Bože děkuji, že jsem tuto šanci dostal ještě v tomto životě.“ Lenka mi vyprávěla o éterických olejích, které se jí dostaly do rukou, a já říkal: „To přece dávno znám!“ Už jsem jich řadu vyzkoušel, a tak jsem byl dost opatrný po zkušenostech s tím, co mi už prošlo rukama. Lenka tvrdila, že jsou stoprocentně přírodní a jejich účinky jsou neskutečné. „No, to tedy chci vidět“, řekl nevěřícně a hlavou mi běžely vzpomínky na dřívější nabídky všech těch „zaručeně skvělých“ preparátů.

„Bolí tě něco?“ střelila od boku Lenka. Nevím, jestli si všimla, že díky zatuhlému krku, na který jsem si v kanceláři neuváženě pustil před třemi dny studený průvan, otáčím místo hlavou celým trupem, ale s přikývnutím jsem řekl: „Ano. Krk a levé rameno.“ Vstala a kápla mi na levý trapéz kapku nějakého olejíčku a vybídla mne, abych si to trochu rozetřel. Poslechl jsem a v duchu si pomyslel, co asi tak jedna kapka může udělat? Asi po pěti minutách jsem si najednou uvědomil, že bolest v rameni ustoupila a po dalších pěti minutách jsem už otáčel volně krkem na obě strany. Hlavou se mi prohnala smršť myšlenek, které mi říkaly, že to přeci není možné, ale pak ze mne vypadlo: „Pro Boha, co to je?“ S vykulenýma očima a zrychleným dechem, jsem musel vypadat jako Alenka v říši Divů. „To je kadidlo“, řekla Lenka jakoby mimochodem a uculovala se nad tím, jak mne dostala.

Naskočilo mi, že se kadidlo používá v kostele na vykuřování a mně to tedy nikdy moc nevonělo. Lenka pokračovala s vyprávěním o tom, jak kadidlo bylo s myrhou a zlatem součástí darů, které dostal Ježíš do vínku při svém narození. V té době mělo kadidlo nesmírnou cenu a bylo dražší než zlato. Naši předkové měli dobře zmapované jeho účinky.

Povídám: „Lenko, to přeci není možné, aby mne po jedné kapce přestalo bolet rameno a krk. Jak to funguje, co ještě to umí? Chci o tom vědět všechno!!!“ „Mám tu těch olejíčků více, chceš si ještě něco vyzkoušet?“

„No jasně“, povídám a cítil jsem se jako malé dítě pod vánočním stromkem, kterému rodiče konečně dovolili rozbalovat dárky. Očichával jsem jeden po druhém. Některé byly jednodruhové a jiné zase namíchané směsi. Trochu jsem si při tom připadal jako feťák. Nemohl jsem se nabažit těch úžasných vůní. Toto se odehrálo na začátku května tohoto roku, ve čtvrtek. V sobotu už jsem seděl na semináři a v pondělí jsem udělal první objednávku za dvacet tisíc korun. Od té doby, co mi olejíčky přišly, mi voní celý byt. Kam přijdu, všude „trousím“ informace o těch malých zázracích a také se mne lidé ptají, čím to tak krásně voním.

Můžu říci, že už jsem toho v životě zažil dost, ale ještě jsem na žádném semináři neviděl tolik upřímně nadšených lidí. Stal jsem se tedy jedním z nich a pln očekávání jsem začal vytvářet podle návodů směsi, které jsem rozdal v rodině a přátelům a přitom jsem netrpělivě očekával, jak budou reagovat.

Namíchal jsem například do mandlového oleje směs pro svoje vnučky na zklidnění a pohodu. Měl jsem tu v ordinaci mladou paní, která se ptala, co mi to tu tak krásně voní. Ukázal jsem jí kazetu se třiceti druhy olejíčků, aby si k nim mohla přivonět a vybrat intuitivně, co jí bude „sedět“. Trochu jsme povídali o účincích preparátů a ona si vybrala olejíček s názvem I’M HAPPY. Je to olejíček, po kterém se cítíte skvěle. A tak se stalo, že při další návštěvě mi líčila, že účinnost byla prakticky okamžitá. „V práci se mne všichni ptají, co se mnou je, že se pořád směju a zářím jak sluníčko a já jen říkala ­ kapu si olejíček!“

Další klientka, která přišla na vyšetření, říkala, že má zahleněné průdušky, plný nos a už týden se toho nemůže zbavit. Namazal jsem jí jednu kapku peprmintového olejíčku dozadu na krk pod vlasovou část a čekal, co se bude dít. A ono se dělo. Už během vyšetření cítila velkou úlevu, a když potom přijela domů, napsala mi mailíka: „Jen co jsem se vrátila domů, vykašlala a vysmrkala jsem několik hlenů a od té doby mám čisté dutiny i průdušky a zase jsem začala normálně slyšet!“ Řekla si o kontakt na firmu, a tak se prakticky okamžitě stala nadšenou uživatelkou a propagátorkou těchto úžasných olejíčků.

Těch nadšenců po jejich vyzkoušení už je celá řada a pro mne je nejkrásnější to, že nemusím nikoho přesvědčovat. Stačí si čichnout, nebo vyzkoušet účinky jedné kapky. Neskutečná účinnost vyvolává nadšení nejen u nemocných. Olejíčky namíchané do nosných olejů zvyšují účinky masáží a kosmetiky. Také kapka olejíčku kápnutá do difuzéru vytváří v kanceláři, doma, v ordinaci, čekárně, nebo obchodě příjemné prostředí, kam se lidé rádi vrací, nebo při použití olejíčku likvidujícího ve vzduchu viry, bakterie a plísně se lidé nejen že nenakazí různými kapénkovými nákazami, ale ještě se uzdravují, pokud už s něčím takovým přišli do styku.

Také mne fascinuje možnost nakapat určité druhy olejíčků do vody a postříkat touto směsí stromy, zeleninu, květiny apod. Tato 100% přírodní směs umí likvidovat, nebo odpuzovat hmyz a také plísně, které by nám jinak bez chemického postřiku zlikvidovaly úrodu. Zrovna teď, když toto píši, slyším z rozhlasu odbornici, která vysvětluje, jak používat chemické postřiky, a že se bez nich neobejdeme. To jenom proto, že nic neví o tom, jak je příroda moudrá a na všechno škodlivé má ve své nepřeberné nabídce lék, nebo protijed, prostě pomoc v jakémkoli směru. Stačí jen naslouchat a vzdělávat se!

Za sebe a lidičky, se kterými spolupracuji, mohu říci, že se nám tímto otevřel svět neskutečných možností. Já mám v povaze rozdat se, a když jsem z něčeho nadšený, posílám dál. To jsou ty zažehnuté lampy nadšení!

Ještě jsem neměl mnoho času, abych se hloubkově věnoval aromaterapii, ale pořídil jsem si alespoň zatím knihu „Voňavá lékárna“, kterou napsala Valerie Ann Worwood, kde hned v úvodu uvádí:

„Tomu, kdo vstoupil do voňavé lékárny, se otevře svět neomezených možností. Naleznete zde přírodu v jedné z nejmocnějších forem ­ v podobě vonných kapalin, kterým se říká éterické (esenciální) oleje. Získávají se z různých druhů květů, trav, plodů, listů, kořenů a stromů. V současnosti je známo asi tři sta druhů éterických olejů, které samy o sobě představují mimořádně účinný léčebný systém.“

Nemůžu tu citovat celou knihu o téměř šesti stech stranách, a tak se jen pokusím o letmé „vypíchnutí“ toho podstatného z úvodu:

Mimořádné účinky éterických olejů jsou velkou inspirací pro chemické koncerny, které se snaží napodobit jejich vůně. Léčivé vlastnosti jsou však chemickou cestou nepřenosné! Výrobce kosmetiky zajímá hlavně vůně a zkrášlující a omlazující účinky a také schopnost zlepšovat náladu a povznášet emoce. Éterické oleje se používají k léčení všech druhů nemocí a je na nich úžasné to, že se nemusí užívat perorálně, ale stačí kápnout na pokožku, vdechovat (inhalovat), nebo přidat do koupele. Účinnost je takto vyšší, než vnitřní užití, neboť žaludeční šťávy mění jejich chemické složení.

Konečně začínám chápat starověké civilizace, o jejichž lázeňství a hygienických návycích přicházejí stále nové důkazy a tatam je představa, že to byli nějací špindírové. Používání éterických olejů a mastí bylo v těchto civilizacích po tisíciletí běžnou praxí.

Éterické oleje hrály svou roli i při morových epidemiích, kdy lékaři a uklízeči mrtvých používali roušky napuštěné těmito oleji, přes které viry a bakterie neměly šanci proniknout, a tak byli před epidemií ochráněni.

Oleje se dají použít i na odblešení zvířat, jako odpuzovače molů, bodavého hmyzu i klíšťat.

Éterické oleje, tedy pokud jsou stoprocentně přírodní, mají schopnost účinného působení nejen na buněčné úrovni, ale též v citové, intelektuální, duchovní a estetické oblasti lidského života.

Pokud je na tomto světě něco holistické (celostní), pak jsou to tyto éterické oleje!

Opět cituji z knihy „Voňavá lékárna“.

„Éterické oleje nabízejí léčebný systém, který je v naprostém biochemickém souladu s lidským tělem, ale také je vůči němu neinvazivní z tepelného a elektromagnetického hlediska. Způsob jejich působení je navíc tak účinný, že v porovnání s nimi jsou chemické „léky“ velmi primitivní.“

Fascinující skutečností u čistě přírodních éterických olejů je to, že z jedné kapky vetřené do pokožky se ke každé tělesné buňce dostane čtyřicet tisíc molekul této bylinné esence, která po sobě nenechává, na rozdíl od chemických „léků“, žádné toxiny.

Opět cituji z „Voňavé lékárny“:

„Moderní výzkum potvrdil, že po staletí používané éterické oleje jsou antivirové, antibakteriální, proti plísňové, antiseptické, antineuralgické, antirevmatické, protikřečové, působící proti otravám a jedům, jsou antidepresivní, sedativní, tišící nervy, analgetické, vyrovnávající hladinu krevního tlaku, podporující zažívání, dezodorační, vyrovnávající krevní tlak a podporující krevní oběh, vylučování a mnoho dalšího.“

Široké spektrum účinků bez zanechání jakýchkoli škodlivin v organismu nás určitě povede k zamyšlení, proč je tolik utrpení a nemocí na světě, když nám příroda nabízí svou otevřenou náručí vše, co k životu a zdraví potřebujeme. Odpověď zní jasně! Je to chamtivost a nenasytnost farmaceutických gigantů, které jsou na jedné straně majetkem několika málo jedinců parazitujících na utrpení lidstva a pohodlnost a neochota té většiny ostatních tento stav změnit.

Krásné provoněné léto, prázdniny a dovolené Vám přeje

Váš František Kouba
Centrum detoxikační medicíny v Hradci Králové

(Článek byl napsán pro časopis Nová Regena / červenec – srpen 2016)

Leave a Reply