Mnozí z nás se velice rádi obracejí k esenciálním olejům při každodenní péči o domov a o sebe. Používáme je jako výborné prostředky k ošetření pokožky, vlasů a v neposlední řadě i při našich větších či menších zdravotních obtížích.

Ten, kdo jednou esenciální oleje pozná, se většinou velmi rychle důvěrně obeznámí s jejich přínosy, ale také si uvědomí, že je nutné mít určité znalosti a přistupovat k nim, podobně jako k dalším přírodním prostředkům, s určitou dávkou opatrnosti. Pokud mám mluvit za sebe, osobně si dnes už nedovedu svůj život bez esenciálních olejů představit.

Dnes se budeme věnovat použití éterických olejů na zahradě, neboť i tam mohou sehrát významnou roli. Mohou působit proti šíření hmyzu, zárodků hub nebo plevele.

Jaké jsou výhody používání esenciálních olejů na zahradě a jaká opatření je třeba respektovat?

Spojení esenciálních olejů a zahradničení ve vás může vyvolávat rozporuplné pocity.  Možná se vás zmocní představa malého chemika, který míchá zázračný preparát pro své petúnie. Ovšem obavy stranou, nejedná se tu o žádnou magii. Jak to tedy funguje? Stejně jako v ostatních oblastech aromaterapie i zde nás zajímají konkrétní molekuly esenciálních olejů, které mohou vyvolat velmi přesné účinky: zničit nebo vypudit nežádoucí hmyz, ozdravit určité rostliny nebo zahradní plochy apod.. Zároveň přitom nenarušují ostatní živé organismy v okolí, což Matka příroda zajisté oceňuje.

Nemoci rostlin, stejně jako živočichů (k nimž člověk patří, na to nezapomínejme) způsobují viry, bakterie nebo také parazité. Esenciální oleje se vyznačují mnohými antibakteriálními, antivirovými a antiparazitárními vlastnostmi. Tyto vlastnosti jsou dány jejich aromatickými molekulami, které je tvoří a které jsou silně koncentrované.

Jedním z přínosů používání esenciálních olejů na zahradě namísto syntetických produktů (např. pesticidů) je ten, že jde o přírodní produkty, které jsou mnohem lépe biologicky odbouratelné, a tedy mnohem méně znečišťující než ty, které běžně nacházíme v supermarketech. Navíc, i samotná výroba esenciálních olejů méně zatěžuje životní prostředí než výroba syntetik, neboť je k tomu potřeba pouze rostlinného materiálu a destilačního přístroje. Nedochází tedy ke komplexní chemické syntéze na ropném základu.

Ovšem, stejně jako v běžné aromaterapii, je potřeba počítat s tím, že esenciální oleje nejsou jemné a mírné prostředky. Jde o silně koncentrované látky a je tedy třeba se předem informovat, jak je bezpečně používat. Je nutné správně volit dávkování a také se chránit při jejich aplikaci. Pokud si připravujete směsi, je lepší používat přitom ochranné rukavice, pokud rozprašujete směs na rostlinu, je dobré tak činit na dobře větraném místě (např. v případě postřiku pokojových rostlin si při práci otevřete okno). Vyhněte se také postřikování, jestliže si v blízkosti právě hraje vaše dítě nebo se pohybuje kočka.

Je dobré také vědět, že používání esenciálních olejů pro účely zemědělství nebo zahradnictví je teprve na počátku. Ačkoli přínosy éterických olejů jsou známy už celá staletí – už Avicenna kdysi vypozoroval, že je možné ovlivnit chuť některých plodů tím, že se do hnojiva přidají esenciální oleje – moderní výzkumy zatím tomuto směru věnují malou pozornost a spíše zkoumají účinky umělých, synteticky vyrobených molekul.

K určitému posunu dochází od r. 2000, odkdy  se do popředí stále více začíná dostávat bio zemědělství.

Používání esenciálních olejů v zahradnictví se tedy v současné době opírá zčásti o starodávné receptury směsí, upravené pro dnešní potřeby a zčásti o vědecké výzkumy, které jsou ovšem zatím nesmělé a v plenkách. Je proto na každém z nás, aby tento obor pomohl postupně rozvinout, tím, že si pro péči o zahradu vybereme prostředky, které jsou 100% přírodní.

Jaké esenciální oleje používat jako odpuzovače hmyzu?

Určité esenciální oleje mají široké využití na celou škálu hmyzích škůdců, a to díky jejich dezinsekčním a insektofungicidním vlastnostem. Řadíme k nim i esenciální olej z hřebíčku. Molekuly eugenolu, které obsahuje, zlikvidují většinu nevítaných škůdců na vaší zahradě, na záhoncích se zeleninou, ale i u vás doma. Je možné jej používat dvěma způsoby:

 • formou postřiku
  Sprejovou nádobu naplňte 180 ml vody, do níž kápnete 3 kapky hřebíčkového esenciálního oleje. Pokud chcete mít jistotu, že se olej dobře rozptýlí, můžete jej nejprve smíchat s kapkou bio prostředku na nádobí. Poté směs rozprašujte na rostliny a květiny, které jsou napadeny škůdci. Ideální je tento postřik aplikovat v době závlahy, v podvečer, a to jednou denně po dobu jednoho týdne.
  (Pozn. překl.: Pozor! Pokud používáte plastový rozprašovač, je velmi pravděpodobné, že směs s hřebíčkovým olejem způsobí do několika dnů jeho rozleptání – vytvoří se v něm díra. Je proto třeba postřík uchovávat v jiné nádobě nebo jej ihned spotřebovat.)
 • formou aplikace přímo na rostliny, za účelem zničení vnitřních škůdců, zejména mravenců
  Kápněte 2 kapky esenciálního oleje z hřebíčku na vatový tampon a ponechte jej na místech, která si hmyz oblíbil, v blízkosti rostlin, které chcete ochránit.

Pokud vaši zahradu či záhony se zeleninou napadli škůdci v nadměrném množství, můžete si připravit následující směs, která je více komplexní a využívá synergie molekul a pachů, které malí vetřelci (mravenci, mouchy, komáři, housenky) obzvláště nesnášejí.

 • 50 kapek esenciálního oleje z levandule
 • 20 kapek esenciálního oleje z máty peprné
 • 10 kapek esenciálního oleje z bazalky
 • 50 kapek esenciálního oleje z citronely
 • doplňte modifikovaný farmaceutický alkohol, a to do celkového množství 250 ml. Naplňte směsí sprejový rozprašovač a pak už jen postřikujte místa, kde se hmyz nejčastěji objevuje, a to jednou denně, po dobu 3-4 dnů.

 

Snad každý, kdo si hýčká svou zeleninovou zahrádku, se čas od času setká s velmi specifickým hmyzem, který napadá listy našich milovaných rostlin. Typickým příkladem jsou mšice. Pro tento případ je ideální esenciální olej z máty peprné. Jeho molekuly mentholu a menthonu spolehlivě zabijí a vypudí mšice, které mají nepříjemný zvyk pochutnávat si právě na listech rostlin.

 • Do rozprašovače o objemu 100 ml kápněte 10 kapek rostlinného oleje dle vlastního výběru, 5 kapek esenciálního oleje z máty peprné a 100 ml vody. Dobře protřepejte a aplikujte na postižené oblasti.

Pokud se chcete zbavit hmyzích škůdců na stromech nebo rostlinách (např. červci, housenky, mandelinky apod.), můžete použít rovněž esenciální oleje z geránie (červci, mšice) a grapefruitu, jejichž molekuly velmi účinně odpuzují škůdce.

 • Smíchejte 5 kapek geránie, 3 kapky grapefruitu, 1 kapku bio prostředku na mytí nádobí, 10 kapek rostlinného oleje dle vaší volby, 100 ml vody, protřepejte a aplikujte.

Jaké esenciální oleje je možné používat pro prevenci před šířením hub a dalších zárodků?

Esenciální oleje mají svůj význam spíše v ošetřující než preventivní fázi. Jsou těkavé, a to i když je smícháte s tenzidy, které umožňují, aby se olej udržel na povrchu. Proto také na rostlině příliš dlouho nezůstanou a poskytují tedy ochranu po krátkou dobu. Pro preventivní účely je lepší obracet se k tradičnějším prostředkům a také udržovat dobré podmínky: vhodné osvětlení, přiměřenou zálivku apod.

Pokud potřebujeme ošetřit rostlinu napadenou určitou houbou nebo bakterií, je možné opět sáhnout k esenciálním olejům, které nám pomohou. Zejména lze doporučit opět olej z hřebíčku nebo oregana: smíchejte 5 kapek esenciálního oleje, 10 kapek rostlinného oleje, 1 kapku bio přípravku na nádobí, přidejte 100 ml vody a aplikujte formou postřiku na nemocnou rostlinu.

Jaké esenciální oleje můžeme použít pro odstranění plevele?

Pokud se nám podařilo zbavit se nežádoucího hmyzu, zárodků a hub, je před námi ještě jedna poslední zkouška, kterou je třeba zdolat, aby se naše zahrada mohla znovu rozzářit svou krásou. Spočívá ve vyhubení plevele. A zde se znovu přesvědčujeme o tom, že příroda myslí na všechno. Hřebíček a bazalka jsou totiž dva esenciální oleje s proti-klíčivými účinky. Jednoduše zabrání semenům nežádoucího plevele, aby vyklíčila kolem vašich milovaných rostlin.

Nejprve ručně vytrhejte nežádoucí plevel (ach ano, tím nejúčinnějším prostředkem proti pleveli je stále vaše ruka) a poté prostě rozprašte následující směs na místa, kde je nutné aplikovat přírodní prostředek proti pleveli:

 • 5 kapek esenciálního oleje z hřebíčku
 • 5 kapek esenciálního oleje z bazalky
 • 100 ml vody

A sbohem pleveli v okolí rajčat.

Používáte také esenciální oleje na své zahrádce? Podělte se o své zkušenosti v komentářích!


Zdroj:
Prendre soin de son potager avec les huiles essentielles

Leave a Reply