Nahraďte jedovaté přípravky esenciálními oleji

Pokud bychom podrobili běžné čistící a úklidové prostředky nezávislému testování na obsah toxických a pro tělo nebezpečných látek, zcela jistě bychom mezi nimi objevili řadu ne zcela vyhovujících. Ať už jde o prací prášky, odstraňovače zápachu, prostředky na mytí nádobí, víceúčelové čistící či jiné produkty.

Tak například  “dezinfikující čistící prostředek” značky Dettol, za jehož kvalitu má ručit Pasteurův institut, obsahuje benzalkoniumchlorid, “který může podporovat rozvoj rezistentních bakterií”, jak se dočteme ve francouzském spotřebitelském magazínu 60 milionů konzumentů.

Podle údajů na webových stránkách samotné značky je tento produkt “účinný proti E.coli, salmonelóze, stafylokoku, zlatému stafylokoku a viru chřipky a odstraňuje 90% alergenů, jako například částečky pylu a roztoče.”

Ani Mistr Propre se svou “ranní svěžestí” nezůstává pozadu. A tak bychom mohli pokračovat.

A pokud už tyto prostředky nepředstavují nebezpečí pro nás samotné, pak pro životní prostředí ano. Vlhčené ubrousky Harpic, které mají být biologicky odbouratelné a jejich výrobce je tudíž doporučuje vyhazovat rovnou do záchodu, jsou ve skutečnosti odbouratelné jen ze 75%, a to do 60 dnů. Fakt, že se nerozkládají dostatečně rychle, představuje velký problém pro proces úpravy vody. Navíc i ony obsahují antibakteriální činidlo, které může zapřičinit rozvoj rezistentních mikroorganismů.

Pokud tedy patříte k těm, kdo hledají alternativní, ekologický způsob, jak se vyrovnat s úklidem domácnosti, věnujte pozornost esenciálním olejům. Jejich výhodou je, že nepodráždí vaši pokožku a navíc váš dům velice příjemně provoní.

Které esenciální oleje zvolit namísto toxických čistících prostředků?

Esenciální olej ...jeho složky ...jeho účinky & přínosy
Citron, kůra (Citrus limon) obsahuje limonen, terpinen, aldehydy aj. antibakteriální, antiseptický, antivirový, příjemná
Borovice lesní, jehličí (Pinus sylvestris) alfa- a beta-pineny, limonen aj. velké antiseptické účinky, příjemná vůně čistoty
Eukalyptus, větvičky (Eucalyptus radiata, Eucalyptus globulus) alfa- a beta-pineny, terpenické oxidy, např. 1,8 cineol aj. antiseptický, antivirový, antibakteriální, příjemná vůně čistoty
Jedle, jehličí (Abies balsamea) alfa- a beta-pineny, kamfen, 3-karen, limonen antiseptický, příjemná vůně čistoty
Máta peprná, kvetoucí vršky (Mentha piperita) menthol, alfa- a beta-pineny, limonen aj. antiseptický, příjemná vůně čistoty
Levandule lékařská, kvetoucí vršky (Lavandula spica nebo Latifolia cineolifera) terpenické oxidy, např. 1,8 cineol, alkoholy (linalol), ketony (kafr) antiseptický, baktericidní, antivirový, působí proti molům, příjemná vůně čistoty
Citronela, rostliny (Cymbopogon winterianus nebo Cymbopogon nardus) geraniol, citronellol antiseptický, odpuzující hmyz

Mimořádně účinné esenciální oleje

Esenciální olej ...jeho složky ...jeho účinky & přínosy
Tea tree, listy (Melaleuca alternifolia) paracymen terpinen 1 ol, terpinen mocný antibakteriální prostředek se širokospektrálním působením fungicidní, paraziticidní, protivirový
Skořice, kůra (Cinnamomum cassia bo Cinnamomum verum) cinnamaldehydy antiseptický, velmi účinný antibakteriální prostředek s velmi širokým spektrem působení, protivirový, fungicidní, paraziticidní Používat střídmě (velmi silná vůně!)
Tymián, kvetoucí vršky (Thymus vulgaris) fenoly (thymol, karvakrol aj, monoterpeny antiseptický, protivirový, silně antibakteriální
Hřebíček, pupen (Eugenia caryophyllus) eugenol velmi účinný antibakteriální prostředek se širokospektrálním působením, fungicidní, paraziticidní, antivirový

Esenciální olej z pomeranče

Jeho povznášející vůně vás okouzlí a dodá vašemu úklidu nový rozměr. Smíchejte několik kapek tohoto oleje se sodou bicarbonou a pomocí navlhčené houbičky nanášejte tuto směs na varnou desku nebo na znečištěnou troubu. Můžete ji použít také při úklidu chladničky.

Esenciální olej z citronu

Citrusové vůně jsou pro čištění a úklid jsou velmi vhodné pro jejich svěží vůni. Citronový esenciální olej je obzvláště účinným antibakteriálním a fungicidním prostředkem, který má navíc antivirové schopnosti. Je ideální volbou, pokud chcete vyčistit a osvěžit podlahu anebo skleněné tabule, ale hodí se také pro osvěžení prádla, které se příliš dlouho pralo v pračce.

Chcete-li si vyrobit prostředek na mytí podlah, přimíchejte 15 kapek esenciálního oleje z citronu do kbelíku vody, přidejte hrnek bílého octa a polévkovou lžíci kastilského mýdla.

Tato směs poslouží dobře i jako čistič skel, jen do ní přidejte ještě několik kapek octa. Dosáhnete tak dokonale lesklého povrchu.

Pokud se vám zdá, že vaše vlhké oblečení je trochu cítit po plísni, stačí znova je vyprat s několika kapkami právě tohoto esenciálního oleje.

Esenciální olej z čajovníku (tea tree)

Jestliže hledáte účinný čistič s antibakteriálními, antiseptickými a fungicidními vlastnostmi, pak právě tento esenciální olej funguje jako vynikající ekologický pomocník. Éterický olej z tea tree vám umožní efektivně se zbavit onoho nežádoucího plísňového zápachu, který se možná ve vašem domě usadil. Je velmi vhodný pro čištění zón, které jsou náchylné k plísni, jako je např. sprchový kout. Stačí přidat několik kapek do asi dvou hrnků vody. Poté směs rozprašte zejména v rohových částech vašeho domu, do sprchy, na umyvadla a vany. Není třeba vysušovat.

Esenciální olej z levandule

Tento olej se vyznačuje antiseptickými, antivirovými, antibakteriálními a fungicidními vlastnostmi. Můžete kápnout několik kapek na hadřík a ten pak umístit do sušičky prádla. Chcete-li si vyrobit prostředek pro zářivě lesklou podlahu, přidejte několik kapek levandule do roztoku tvořeného jedním dílem octa a třemi díly vody.

Esenciální olej z máty peprné

Vůně tohoto esenciálního oleje je povzbuzující. A nejen to. Jde také o vynikající prostředek k odpuzování hlodavců a navíc má antibakteriální vlastnosti. Pokud chcete dezinfikovat koupelnu a kuchyň, spolu s octem je to ten nejlepší přípravek. Stačí smíchat několik kapek s vodou, poté rozprášit a vysušit.


Esenciální oleje vhodné pro výrobu multifunkčního čistícího prostředku


Ingredience pro přípravu ½ litru:

 • 50 cl vody
 • 1 polévková lžíce sody bicarbony
 • 1 kávová lžička bílého vinného octa

10 kapek esenciálních olejů dle vlastního výběru (např. 5 kapek EO z pomeranče + 5 kapek EO z citronu, nebo 5 kapek EO z eukalyptu + 5 kapek EO z tea tree)

Rozmíchejte sodu bicarbonu ve vodě, přidejte ocet a esenciální oleje. Zamíchejte a nalijte do rozprašovače. Před každým použitím pečlivě protřepte.

Odpuzovače pachů

Ingredience pro přípravu 100 ml:

 • 60 ml alkoholu
 • 20 ml destilované vody
 • 10 kapek EO z pomeranče nebo citronu
 • 10 kapek EO z levandule nebo lavandinu
 • 10 kapek EO z grapefruitu

Nalijte jednotlivé ingredience do hnědé nebo bílé skleněné lahvičky s rozprašovačem o objemu 100 ml. Poté nechte směs odpočívat 2 týdny, přičemž čas od času lahvičku protřepejte. Přípravek je možné používat kdekoli v domě, pokaždé, když chcete očistit a osvěžit vzduch. Před každým použitím protřepejte.

Čistič pro údržbu koberců a potahů

I v případě, že potřebujete vyčistit koberce a potahy, můžete chemické přípravky nechat ve skříni a využít jeden z našich “receptů” na čistící prášek. Esenciální oleje tu hrají roli dezinfikujících a ozdravných prostředků.

Recept č. 1

Ingredience odpovídající jedné misce

 • 5 ml EO levandule
 • 2 ml EO skořice
 • 2 ml EO pomeranč
 • 200 g sody bicarbony
Recept č. 2

Ingredience odpovídající jedné misce

 • 4 ml EO citron
 • 3 ml EO pomeranč
 • 2 ml EO pačuli
 • 200 g sody bicarbony

Smíchejte všechny ingredience a nechte směs odpočívat 24 hodin. Poté prášek rozprašte na koberce a potahy, nechte působit 10 až 15 minut a následně vyluxujte.

Prostředek na nádobí

Produkty na mytí nádobí v sobě obsahují chemická aromata a činidla, která mají za úkol talíře a další nádobí odmastit.

Do mycího přípravku můžete přidat následující směs, abyste tak dosáhli nejen čistoty, ale také antibakteriálních účinků, ale i příjemné vůně:

 • 2 kapky EO pomeranč
 • 3 kapky EO levandule
 • 2 kapky EO bergamot
 • 4 kapky EO citron

Před použitím důkladně protřepejte. A ještě malý dodatek: pokud zrovna nemilujete ruční umývání nádobí, možná vás potěší, že pomerančový esenciální olej se vyznačuje antidepresivními účinky. Nepříjemná domácí činnost tak pro vás může být o něco méně deprimující. 🙂


Na závěr si připomeňme základní doporučení ohledně bezpečnosti při používání esenciálních olejů:

 • ženám v prvním trimestru těhotenství se doporučuje raději se esenciálním olejům vyhnout. Jedná se zejména o preventivní opatření. Jejich případné použití by mělo být konzultováno s lékařem nebo certifikovaným aromaterapeutem
 • po masáži nebo jiné aplikaci EO na pokožku byste si měli vždy umýt ruce
 • neaplikujte EO nitrožilně nebo do svalů
 • používejte EO vysoké kvality (100% čistě přírodní), vždy od důvěryhodné značky
 • nenechávejte lahvičky s EO v dosahu dětí
 • lidé trpící alergiemi by měli preventivně podstoupit test na alergii na konkrétní EO
 • čisté, neředěné EO nesmí být nikdy aplikovány do očí, do nosu, sluchovodu, do oblasti genitálií a anální oblasti
 • v případě, že EO aplikujete proti vaší vůli (např. nechtěně jej ve větším množství polknete nebo nanesete na pokožku), použijte mastný olej (např. olivový nebo slunečnicový). Poté se obraťte na toxikologické středisko
 • EO máta peprná se nikdy neaplikuje na velké plochy, neboť má ochlazující účinky. Tento EO by také v žádném případě neměly používat těhotné a kojící ženy a vyhnout by se mu měli též kojenci a batolata minimálně do 30 měsíců věku.  

Zdroj:
Nettoyants toxiques: anbandonnez-les et essayez les huiles essentielles à la place

Leave a Reply