Konec října je tu. A i když se nás poslední dny sluníčko ještě snaží potěšit svými hřejivými paprsky, přece jen už je čím dál více jasné, že se podzim definitivně hlásí o svůj majestát.

Pokud jste rodiči malého dítěte, stejně jako já,  určitě jste si už stihli po prázdninách zvyknout na obnovenou rutinu spočívající v doprovázení dítka do škol(k)y a zpět, případně v pomoci s domácími úkoly. Jsou ale věci, které ke školnímu roku patří, na něž se zvyknout nedá. Patří k nim i školní zpráva: “U některých žáků v naší třídě jsme objevili vši.” Znáte to?

Z rodiny vím, že pokud se doma sejdou hned čtyři krásky s bohatými hřívami, může jít o několikatýdenní příběh. Začíná to Orthosanem, pokračuje Paranitem a končí odbarvenou hlavou i u pětileté princezny, v naději, že tohle už snad konečně zabere.

Zmocňuje se vás panika už jen při té představě, že vás letos něco podobného čeká? Co takhle pro jednou jít na věc přírodně, za pomoci esenciálních olejů?

Existuje mezi nimi jeden extrémně účinný prostředek proti nejrůznějšímu hmyzu a parazitům. Dostal se na evropský kontinent za druhé světové války, kdy jej až z daleké Austrálie přivezli tamní vojáci. Jde o esenciální olej z Tea tree.

Získává se ze stejnojmenného stromu (čajovníku), jehož listy původní obyvatelé šestého kontinentu používali proti rýmě, horečce a zápalům. Později Australané objevili jeho přínosy v podobě esenciálního oleje, který má hojivé účinky a používá se na kožní infekce.


Proč používat esenciální olej z Tea tree proti vším

Několik studií prokázalo účinnost Tea tree oleje při léčbě a prevenci výskytu nejrůznějších parazitů, jako je svrab, roztoči, klíšťata anebo také blechy.

Esenciální olej z tea tree se totiž vyznačuje repelentními účinky, díky kterým odpuzuje a eliminuje tyto obtížné vetřelce. Patří k nim i veš, která je menší než klíště, ale snadněji viditelná než svrab. Typický je pro ni podlouhlý tvar a bílá barva.

Žije u vlasových kořínků, tudíž ji najdete při svědomitém kartáčování vlasů. Objevíte snadno i hnidy (vajíčka), které jsou menší, mají stejný tvar, ale šedou barvu. Esenciální olej z tea tree je účinný i proti nim.


Jak jej používat?

Šampón

Stačí smíchat 2 kapky EO Tea tree s běžnou vlasovou vodou a účinný prostředek je na světě. Vmasírujte ji do vlasů, nechte několik minut působit, abyste zvýšili její účinek. Poté důkladně opláchněte vodou. Doporučuje se používat tento šampon denně po dobu několika dní, a to i poté, co jste ve vlasech nenašli už žádného dospělého jedince ani hnidu.

Dezinfekce interiéru vašeho domova

Není to tak jednoduché, neboť zřejmě nic nenasvědčuje tomu, že by se u vás doma vši zabydlely. Přesto, pokud chcete získat zpět svůj klidný spánek, vyplatí se postupovat stejně jako v případě jiných podobných parazitů. Pustit se zkrátka do velkého úklidu a snažit se tak za každou cenu zabránit dalšímu množení nezvaných hostů.

První způsob:
Podstatnou část textilií, které se dostaly s parazity do kontaktu (ložní prádlo, spodní prádlo, oblečení) hermeticky uzavřete do velkého pytle, do nějž zároveň kápnete 10 kapek esenciálního oleje. Takto nechte uzavřené po dobu 72 hodin. Poté vyperte na 40°C spolu s dalšími několika kapkami esenciálního oleje, který kápnete do bubnu pračky.

Druhý způsob:
Kápněte 10 kapek esenciálního oleje přímo do bubnu pračky a prádlo vyperte na 60°C. Nakonec rozprašte přímo na textilie, které nelze prát v pračce, směs složenou z 10 kapek esenciálního oleje a 250 cl vody. Doporučuje se před provedením této dezinfekce zamezit jakémukoli kontaktu infikovaných osob s prostředím, které má být očištěno.

Jakmile se zbavíte nežádoucích malých parazitů, můžete i nadále po nějakou dobu používat šampón s příměsí esenciálního oleje Tea tree. Jedna z jeho aktivních složek totiž dobře účinkuje proti mastným vlasům.


Zdroj:
Comment utiliser l’huile essentielle de tea tree comme lotion anti-poux?

Leave a Reply