O esenciálních olejích se už doslechlo velké množství lidí, ale jen málokdo tuší, kolik různorodých druhů jich je a jak specifické vlastnosti má každý z nich. Většina má snad jen povědomí, že při aplikaci éterických olejů je nutno dbát určitých bezpečnostních opatření, a to zejména pokud jde o děti.

Víte však, že čich jako jediný z pěti smyslů je přímo spojen s limbickou oblastí mozku, která je považována za centrum kontroly emocí?

Znamená to tedy, že pokud inhalujeme esenciální oleje, ty vstupují přímo do mozku. Zatímco ostatní smysly – chuť, zrak, hmat a sluch – procházejí nejprve přes thalamus a teprve poté zasahují zmíněné kognitivní oblasti.

Limbický systém je přímo spojen s těmi částmi mozku, které řídí srdeční rytmus, tlak, dýchání, paměť, úroveň stresu a hormonální rovnováhu. Proto také esenciální oleje terapeutické kvality mohou mít neuvěřitelný vliv na fyziologii a psychologii člověka.

Každý esenciální olej má specifické terapeutické vlastnosti: stimuluje, uklidňuje, tiší či harmonizuje.

Jakmile vdechujeme molekulu esenciálního oleje, tato se nosem přesouvá po neuronu – receptoru, který ji přepravuje až do limbického mozku, zejména do hypothalamu. Limbické centrum ve vašem mozku má za úkol kontrolovat veškeré fyzické, psychologické a emocionální odpovědi, které vaše tělo vykonává na základě vnějších stimulů. Z tohoto důvodu mají esenciální oleje obrovskou schopnost zasahovat vaše limbické centrum a působit zde jako mocný nástroj při léčbě nebo jako úleva u řady zdravotních obtíží.

Jakmile jsou esenciální oleje vdechovány nosem, malé nervy okamžitě odesílají signál do mozku a ihned působí na systémy, které regulují naše tělo a ducha.

Jestliže chceme mít prospěch z těchto neuvěřitelně účinných složek esenciálních olejů, inhalace může být tou nejpřímočařejší metodou. Z nosní dutiny totiž míří chemičtí poslové přímo do mozku. Při výzkumech prováděných na univerzitách ve Vídni a v Berlíně vědci objevili, že seskviterpeny, což jsou přirozené součásti esenciálních olejů z vetiveru, pačule, cedru, santálu a kadidla, mohou zvýšit hodnoty kyslíku v mozku až o 28% (Nasel, 1992). Takové zvýšení množství kyslíku v mozku může vést ke zvýšené úrovni aktivity v hypothalamu a limbickém systému, a to může pozoruhodně ovlivňovat nejen emoce, ale také učení, chování a řadu dalších fyzických – tělesných procesů, jako je fungování imunity, hormonální rovnováha a úroveň energie. Zvýšená hodnota seskviterpenů je typická také pro esenciální oleje z meduňky, myrhy, cedrového dřeva nebo hřebíčku.


V roce 1989 zjistil Dr. Joseph Ledoux na lékařské univerzitě v New Yorku, že hlavní roli při ukládání a uvolňování emočních traumat hraje amygdala. Dle studií Dr. Hirsche a Dr Ledouxe můžeme konstatovat, že vůně mají velkou schopnost vyvolat určitou reakci.

Esenciální oleje nabízejí velké množství pozitivních přínosů pro lidské tělo, a to bez vedlejších účinků,  a to ať už jde o jejich rozptylování pomocí difuze anebo jednoduše při jejich vdechování přímo z lahvičky. Stimulace čichových (olfaktorických) nervů se jeví jako zcela nová a velice účinná forma terapie, kterou je možné doplňkově aplikovat u velkého množství chorob. Terapeutické esenciální oleje používané formou inhalace mohou brzy zaujmout klíčovou pozici v této, relativně neprobádané oblasti medicíny.

Síla esenciálních olejů a schopnosti jejich molekul ovlivňovat stejně dobře tělesné funkce jako ty psychické jsou důvodem, proč jsou tyto oleje v současné době testovány při léčbě mozkových poruch.


Esenciální olej z kadidlovníku a váš mozek

Lidský mozek je nejkomplexnějším tělesným orgánem. Mozková poškození zahrnují jak lehké mozkové otřesy tak vážnější kraniální (lebeční) poranění. Jednotlivá mozková poškození se obvykle hojí pomalu, ovšem olej z kadidlovníku může obrovsky v tomto procesu pomoci. Kadidlo působí nápomocně při okysličování krve, která stoupá do mozku. Ten zase snadněji kyslík vstřebá. Jakmile je kyslík účinně vstřebán, umožňuje mozku zpracovávat a ukládat informace, hojit se a správně fungovat.

Kadidlovník je výborný esenciální olej na všechny typy mozkových problémů.

Jeho molekulární složení obsahuje seskviterpeny, které jsou schopny překonat hemato-encefalickou bariéru. Seskviterpeny rovněž stimulují limbický systém mozku a další mozkové žlázy, které podporují paměť a uvolňují emoce. Kadidlo uklidňuje a prohlubuje dech. Kadidlový esenciální olej je také: antiseptický, adstringentní (zpevňuje tkáně a pomáhá uzavřít rány), karminativní (působí proti nadýmání, uklidňuje střevní křeče), hojivý, cytofylaktický (chrání buňky), podporující trávení, diuretický (močopudný), vyvolávající menstruaci (stimuluje tok krve a řídí menstruaci), expektorační (usnadňující vykašlávání), sedativní, tonizující, pomáhá hojit rány a tonizuje pokožku.

Výzkumy na univerzitách v Berlíně a ve Vídni prokázaly, že seskviterpeny zvyšují okysličení podvěsku mozkového a šišinky mozkové. To pak umožňuje tělu udržovat ideální rovnováhu hormonů souvisejících s emocemi a stimulovat paměť.

Esenciální oleje jsou pozoruhodné i pro své schopnosti nejen pronikat hemato-encefalitickou bariérou, ale také prostupovat pokožkou, cestovat nervovými drahami, stoupat skrze meridiány a podporovat tak léčení, vlastní buněčnou rovnováhu, buněčnou paměť a DNA.


Difuze a inhalace

Dle výzkumů může mít rozptylování určitých esenciálních olejů pomocí difuzéru tyto přínosy:

 • uvolnění těla, vyjasnění ducha a úleva od napětí
 • pomoc při ovlivňování tělesné hmotnosti
 • eliminace bakterií, plísní, hub a pachů
 • zlepšení hormonální rovnováhy
 • zlepšení vyměšování protilátek, které účinně bojují s kandidou
 • úleva při bolestech hlavy
 • stimulace neurotransmiterů
 • zlepšení koncentrace, mentální jasnosti a bdělosti
 • stimulace vylučování endorfinů
 • zlepšení zažívacích funkcí
 • stimulace produkce a vstřebávání růstového hormonu

Terapeutická kvalita esenciálních olejů

Čistota a terapeutická hodnota esenciálního oleje je úzce spjata s jeho chemickým složením.  To je ovlivněno půdou, kde dotyčná rostlina vyrostla, stavem půdy, hnojivy (biologická nebo chemická), klimatickými podmínkami, procesem destilace apod.

Kvalita esenciálního oleje je v aromaterapii zcela zásadní, pokud z něj chcete mít léčebný přínos. Je tedy nezbytné používat neředěné esenciální oleje terapeutické kvality. Ověřte, zda váš olej má na etiketě uvedeno 100% esenciální olej terapeutické kvality. Pozor, některé esenciální oleje mohou být označeny jako 100% bio, ale to ještě neznamená, že jsou 100% čisté.

Esenciální oleje terapeutické kvality jsou testovány v laboratořích a získávají certifikát čistoty. Esenciální olej terapeutické kvality je kompletní, pokud jde o jeho chemické složky, které mu dodávají bohaté a hluboké aroma, je kineticky živý a schopný zvýšit frekvenci lidského těla, nastolit rovnováhu a normální činnost oslabených tělesných systémů. To je důležité, neboť vůně, frekvence a chemické složení esenciálního oleje přispívají k jeho jedinečným terapeutickým schopnostem. Pokud byť jen jedna z těchto vlastností je ohrožena z důvodu jeho nekvalitní výroby, pak takový esenciální olej jednoduše nemůže být nazýván terapeutickým.


Zdroj:
Ce qu’on ne vous dit pas sur les huiles essentielles et ses bienfaits sur le cerveau.

Odkazy:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22612017 

Ballard, C.G., O Brien, J.T., Reichelt, K., Perry, E.K. (2002). Aromatherapy as a safe and effective treatment for the management of agitation in severe dementia: the results of a double-blind, placebo-controlled trial with Melissa. Journal of Clinical Psychiatry, 63, 553- 8.

Hirsch, AR, Inhalation of Odorants for Weight Reduction, Int J Obes, 1994, page 306LeDoux, JE, Rationalizing Thoughtless Emotions, Insight, Sept. 1989

http://www.researchgate.net/publication/236235613_THE_EFFECTS_OF_JASMINE_OIL_INHALATION_ON_BRAIN_WAVE_ACTIVIES_AND_EMOTIONS

http://www.brainbalancecenters.com/wp-content/uploads/2013/08/Sensory%20Motor,%20Aromatherapy%201.pdf

http://althealthworks.com/ a http://livingtraditionally.com/

Leave a Reply